Zwalony Most
Zwalony most pomiędzy Cieszowem a Turowem.
Historia mostu pomiędzy Cieszowem a Turowem powiązana jest bezpośrednio z budową Jazu Krzywaniec w 1934-1936, który był elementem Hydrowęzła Dychów. Jego zadaniem jest spiętrzenie wody a następnie doprowadzenie jej poprzez Kanał Dychowski do elektrowni szczytowo-pompowej w Dychowie.
Spiętrzenie Bobru o 5,9m w przekroju jazu wymagało zbudowania wałów w zasięgu cofki jazu Krzywaniec. We wsi Cieszów, usytuowanej poniżej poziomu piętrzenia, wykonano system drenaży na głębokości 4 m, odprowadzający wodę do kolektorów o średnicy do 1 m, a następnie do zbiorników z przepompowniami. (…)
Z uwagi na podniesienie lustra wody stary drewniany most został rozebrany (znalazł by się pod wodą) a na terenie wsi Cieszów wybudowano nowy żelbetowy most o długości 166 m (12 przęsłowy, przęsła skrajne o rozpiętości 13,9 m, pozostałe 13,8 m), który pozwolił przejeżdżać na prawy brzeg rzeki do pól uprawnych mieszkańcom wsi Cieszów.
W kosztach utrzymania mostu partycypowali mieszkańcy Cieszowa w wysokości wydatków ponoszonych na utrzymanie drewnianego mostu.
Elektrownie Dychów uruchomiono 4 listopada 1936 roku i wraz z jazem Krzywaniec pracowała do lutego 1945 r., kiedy to po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną zdemontowano wyposażenie elektrowni Dychów i stopień w Krzywej stracił na znaczeniu. W trakcie działań wojennych zniszczono także przęsła IV-VII mostu od strony lewego brzegu.
Źródło:
Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa nr 8047
Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie
Obiekt 755/3 Jaz „Krzywaniec”