Nadbobrem.com - Trasa 23 Pożegnanie Lata w Czapce
f
 

Trasa 23 Pożegnanie Lata w Czapce


Pokaż 2013.09.21 Pożegnanie Lata w Czapce na większej mapie

 

 

 

 

 

Trasa 23

Pożegnanie Lata w Czapce

Data

2013.09.21

Start

Cieszów

Meta

Cieszów

Dystans

69,2 km

Całkowity czas

7:26 h

Czas jazdy

4:35 h


            Tym razem opis trasy zaczniemy niestandardowo od przedstawienia załogi:
Gosia ŁukaszKarolina ZbyszekMaciej Marta  Jeroen
           


Praktycznie taki sam odcinek przedstawialiśmy jako Trasa 22 Ochla. Mimo to wydarzenie Pożegnanie Lata w Czapce było dla nas bardzo ważne i wymaga przedstawienia jako Trasa 23.
            Wyjeżdżamy z Cieszowa, z miejsca gdzie biwakujemy. Poranek jest mglisty i zimny, to dobrze, bo zapowiada to brak deszczu. Jedziemy w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego. Dojeżdżając do drogi Nowogród - Lubsko, Żary skręcamy w lewo. Po przejechaniu przez most nad rzeką Bóbr skręcamy w pierwszą w prawo, w stronę Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed samą bramą odbijamy w lewo na ścieżkę rowerową. Pokonujemy górkę oraz drogę Nowogród - Żagań i przy ogródkach działkowych skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy na chwilę na główną drogę Nowogród - Zielona Góra. Teraz nasz kierunek to wysypisko śmieci a dokładnie to obelisk, który upamiętnia mord z 17 czerwca 1739 barona Malcolma Sinclaira. Po krótkim postoju jedziemy do Klepiny zostawiając po prawej stronie wysypisko. Jedziemy z Klepiny doDrągowiny i dojeżdżamy do krzyżówki na której skręcamy w lewo na Kotowice i Niwiska. Przy wjeździe do Niwisk skręcamy w prawo w parkową bramę. Po kilkunastu metrach jesteśmy pod Pałacem z XVIII wieku. Spod pałacu wracamy na asfalt i jedziemy w prawo w kierunku Ochli. Wjeżdżając do Ochli na pierwszym skrzyżowaniu jedziemy w prawo a na następnym w lewo - w kierunku Zielonej Góry. Po kilkuset metrach skręcamy w lewo (zgodnie ze znakami) do Skansenu w Ochli.
            Tu odpoczywamy, jemy i zwiedzamy Skansen z zewnątrz - chaty otwarte są od godzimy 14tej (!?!). Wracamy do Ochli i jedziemy zgodnie ze znakami na Świdnicę. Następnie przez krótką chwilę kierujemy się na Leśniów Wielki, tz przejeżdżamy drogę 27 i jedziemy cały czas prosto aż do Letnicy, na krzyżówce w lewo do Koźli. Za Kościołem skręcamy w prawo a następnie trzymając się "głównej" drogi w lewo. Robimy małą pauzę na grzybobranie i okazało się, że Maciek będzie miał sos grzybowy na niedzielny obiad ;-) Po przejechaniu około 2km mamy tory kolejowe po lewej stronie. W miejscowości Bogaczów skręcając w prawo wjeżdżamy na bruk i znajdujemy się na drodze nr 288 Nowogród - Krosno Odrzański. Po 500m jesteśmy pod bramą Pałacu z XVIII wieku, za plecami znajduje się gotycki Kościół św. Wawrzyńca z XVII w. Po rzuceniu okiem na obie budowle jedziemy w stronę Nowogrodu Bobrzańskiego. Na pierwszej (i jedynej ;-)) krzyżówce skręcamy w prawo na Turów i Podgórzyce. W Podgórzycach na wysokości przystanku autobusowego skręcamy w prawo i znajdujemy się pod ruinami kościoła  z XIV wieku.  Po powrocie na asfalt jedziemy w prawo, aż do momentu jak droga skończy się w rzece. Przechodzimy suchą stopą na drugą stronę Starego Bobru, polną drogą dojeżdżamy do Krzywej. Stamtąd asfaltem zmierzamy w kierunku Nowogrodu. Jak tylko zaczyna się płot od Jednostki Wojskowej skręcamy w lewo do lasu. Dojeżdżamy prostopadle do Bobru. Mamy stąd piękny widok na koryto rzeki. Zjeżdżając ostro z górki po kilkuset metrach jesteśmy na mecie.

 

Na plus:
- praktycznie cała trasa po leśnych twardych duktach
- asfalt mało uczęszczany przez samochody
- ciekawe miejsca, w których można zatrzymać się na dłużej
- walory historyczno przyrodnicze
- pętla idealna

 

Na minus:
- rower górski to nie treking, nie jest to demon prędkości na asfalcie
- godziny otwarcia skansenu są dla mnie niezrozumiałe (!@#$!)
- droga z Koźli do Bogaczowa przez las na "czuja" jednak trzymając się głównej drogi dojedziemy do celu 

 

Zapraszamy do Galerii

 

2013.09.20-22 Pożegnanie lata w czapce
LICZNIK ODWIEDZIN:
Start |  Trasy rowerowe |  Wędrówki |  O regionie |  Kontakt | 
Copyright (c) nadbobrem.com 2013. All Rights reserved. Powered by Ovetec CMS | admin | Mapa strony