Nadbobrem.com - Trasa 1 Bunkry DAG Fabrik Christianstadt
f
 

Trasa 1 Bunkry DAG Fabrik Christianstadt


Pokaż 2013.10.20 Bunkry na większej mapie

Trasa 1

Bunkry DAG Fabrik Christianstadt

Data

2013.10.20

Start

Trzeci wjazd na teren DAG z Nowogrodem

Meta

Trzeci wjazd na teren DAG z Nowogrodem

Dystans

9,8 km

Całkowity czas

4:38:43 h

Stopień trudności

Trudna, niebezpieczna


            Wędrówkę po dawnej fabryce amunicji DAG Fabrik Christianstadt zaczynamy przy trzecim po prawej stronie twardym wjeździe do lasu kierując się z Nowogrodu na Lubsko. Samochód zostawiamy przy drodze - pamiętajcie, że nie można wjeżdżać do lasu samochodem. W głąb lasu prowadzi

betonowa droga. Idziemy nią jakieś 150-200m i po prawej stronie ukazuje się nam jeden z pięciu silosów.

Są to jedne z ciekawszych obiektów, spektakularna konstrukcja pobudza wyobraźnie. Pomiędzy drugim a trzecim z silosów znajduje się przysypany zbiornik w którym przetrzymywany był olej napędowy. Następnie idziemy w kierunku tz. Hotelowców. Nazwa ta wzięła się z wyglądu budynków. Posiadają balkony oraz małe pomieszczenia, które przypominają funkcją hotel. Naprawdę budynki to osobne linie produkcyjne w procesie nitracji celulozy. Balkony miały służyć do ewakuacji pracowników. Dach budynku pokryty jest warstwą ziemi w celu maskowania obiektów.

 

Były one i pozostały niewidoczne z lotu ptaka. W okolicy każdego z "Hotelowców" znajduje się schron oraz obiekty "pompy" i "zbiorniki" które brały udział w procesie produkcji.
Idąc dalej leśnymi duktami docieramy do "Kotłów", znajdują się tu trzy silosy wyłożone glazurą kwasoodporną. W silosach 

znajdowały się wirówki, które odwirowywały wodę od nitrocelulozy. Przechodzimy przez drogę rowerową, przez wysokie trawy i docieramy do Oczyszczalni Ścieków. Budowa oczyszczalni nie była podyktowana ochorną środowiska a raczej faktem, że duża ilość zanieczyszczeń odprowadzanych do rzeki Bóbr mogła zdradzić miejsce położenie fabryki.

Przy mniejszych obiektach przemysłowych istniały również mniejsze oczyszczalnie ścieków, które już wstępnie oczyszczały wodę. Ostatnim, największym obiektem podczas naszej wędrówki jest Elektrociepłownia. Wytwarzano tu parę technologiczną, konieczną do procesu produkcyjnego oraz energię elektryczną dla całego zakładu.


Poniżej film Christianstadt "Dynamit AG" - Tajemnica lasu w Nowogrodzie Bobrzańskim:


Bardzo dobrym źródłem wiedzy, mającej pokrycie w historycznych faktach jest strona Wirtualnego Muzeum DAG Fabrik Christianstadt, poniżej film promujący stronę:Ważne:
- na całym terenie należy zachować szczególną ostrożność
- chodząc po "lesie" patrzymy pod nogi, bardzo łatwo wpaść do studni lub kanału
- obiekty są w dobrym stanie jednak wchodząc do nich należy być wyczulonym na to, co jest pod nami (stan stropu i podłogi) oraz co jest nad nami i może spaść nam na głowę.
- ważne wyposażenie to latarka, telefon, mapa
- zanim wyruszycie poinformujcie kogoś, gdzie chcecie iść, jaki macie plan itp.
- zachowajcie szacunek dla tego miejsca, owiane jest ono tajemnicą jak również kilkoma mrocznymi faktami: był tu przymusowy obóz pracy, gdzie w ciężkich warunkach pracowali i ginęli ludzie. Ich szczątków nie odnaleziono, prawdopodobnie to również teren cmentarza.

Na plus:
- ogromny teren nie tylko na jeden dzień
- bardzo dużo możliwości tras
- obiekt historyczny
- tajemnicze i intrygujące miejsce.

Na minus:
- teren niebezpieczny
- brak oznaczonego szlaku
- wg mnie poruszać się tylko z mapą lub osobą znającą teren
- brak informacji o obiektach tablic informacyjnych itp.
LICZNIK ODWIEDZIN:
Start |  Trasy rowerowe |  Wędrówki |  O regionie |  Kontakt | 
Copyright (c) nadbobrem.com 2013. All Rights reserved. Powered by Ovetec CMS | admin | Mapa strony